Kopalnia Biała Góra
Jest to wielkopowierzchniowa kopalnia zajmująca się eksploatacją piasków szklarskich o niezwykle wysokiej zawartości kwarcu i bardzo małym zanieczyszczeniu innymi minerałami. W tym rejonie znajduje się jedyne tak wielkie nagromadzenie tego surowca w Polsce.
(fot. Barbara Raszewsa)
Znajduje się ona w miejscowości Biała Góra na południe od Tomaszowa Mazowieckiego, nad Pilicą. Większe wyrobisko, po prawej stronie drogi (jadąc od Tomaszowa) jest obecnie eksploatowane, a w mniejszym, po przeciwnej stronie, piaski dopiero będą wydobywane.
Kopalnia posiada kilka wyrobisk w okolicy i eksploatuje największe złoża piasków kwarcowych w Europie, stanowiące około 80% krajowych zasobów piasków szklarskich i formierskich oraz żwirków filtracyjnych. Od kilku lat kopalnia produkuje również kaolin. Kopalnia produkuje również mieszanki kwarcowe o ściśle określonych parametrach, dostosowanych dla potrzeb klienta. Znajdują one zastosowanie w chemii budowlanej (http://www.piasek.com.pl/).
Mniejsze wyrobisko, ma wymiary ok. 600 x 700 m. Jego ściany mają wysokość do 15 m, a dno wyrobiska jest płaskie, bez zbiorników wodnych. Na jego brzegach od strony drogi znajdują się hałdy, usypane głównie z nadkładu, czyli piasków i żwirów polodowcowych. Całe wyrobisko można obejść
dookoła, po drodze jest kilka punktów widokowych, zlokalizowanych w lesie.
Mniejsze wyrobisko. (fot. Barbara Raszewsa)
Większe wyrobisko ma wymiary ok. 800 x 900 m i w dalszym ciągu jest eksploatowane. Na jego środku znajduje się zbiornik wodny, o wodzie w kolorze niebieskim, czasem zielonym, zależnie od pogody. To wyrobisko również można podziwiać z różnych punktów widokowych znajdujących się w okalającym je lesie.
Większe wyrobisko. (fot. Barbara Raszewsa)
Piasek eksploatowany w tej kopalni jest pochodzenia górnokredowego i charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością krzemionki (do 98%), czemu zawdzięcza swój biały kolor. Piaski są sypkie z niewielką domieszką minerałów ilastych, drobnoziarniste. Stanowią one fragment formacji białogórskiej.
Nagromadzenie piasków kwarcowych w niecce tomaszowskiej, jest jedynym takim złożem w Polsce. Zasoby tego złoża ocenia się na miliony metrów sześciennych. Z uwagi na jego unikalność i przydatność w różnych gałęziach przemysłu, warto go chronić, ponieważ będzie on znikał na skutek eksploatacji.
Fragment większego wyrobiska. (fot. Barbara Raszewsa)
W odsłonięciach wyrobisk można obserwować osady reprezentujące środowiska lądowe fluwialne oraz środowiska przejściowe lądowomorskie delty, laguny oraz osady morskie litoralne. Z tego względu należałoby pomyśleć o zagospodarowaniu w postaci ścieżek dydaktycznych w opuszczonych lub nieczynnych wyrobiskach.
Większe wyrobisko o zachodzie słońca. Widok z sąsiadującego lasu. (fot. Barbara Raszewsa)
Oprócz wartości przyrodniczych, można tutaj również zobaczyć jak wygląda eksploatacja takiego surowca i możliwości wykorzystania go w przemyśle formierskim oraz szlarskim.
Bibliografia:
Raszewska B., 2012, Wybrane atrakcje geoturystyczne okolic Łodzi, praca dyplomowa, Łódź
http://www.piasek.com.pl/
Komentarze
Prześlij komentarz